Київська

Київщина: багата історія та незламність людей, міст і навіть керамічних півників

Уже багато тисяч років цей край привертає увагу своїми природними багатствами, зручним розташуванням та красою. Окрім обласного центру та столиці України, Києва (про нього розповідаємо в іншому тексті), Київщині є чим похвалитися. Тут багата історія, видатні митці, спортивні успіхи.

І є що захищати. У 2022-му саме тут розгорталися запеклі бої, а українці змогли зупинити багатокілометрові колони ворога прямо під столицею.

Поразка під Києвом стала однією з найбільш нищівних для Росії, але так і має бути з ворогом, що приходить на чужі землі.

Як створити море

Чи можна створити море? Так, але для цього знадобляться надзвичайні зусилля. 

У 60-ті роки 20 ст. на північ від Києва створили грандіозне водосховище площею майже тисяча квадратних кілометрів. Для цього довелося вивезти понад 16 млн кубометрів землі. Однак є числа, які ще більше вражають — заради цього затопили 52 населених пункти, у яких жили понад 33 тис. людей. Для багатьох з них це стало трагедією, адже довелося покинути домівки, де їхні пращури жили багато років.

А як же Київське водосховище перетворилося на Київське море? Його почали так називати просто через масштаб — 110 км завдовжки й 12 км завширшки. Хоча насправді з кожним роком назва все більше відображає реальність. У воді водосховища зростає рівень солі, через що з тут все більше домінують тварини та рослини, характерні не для річок, а для Чорного моря.

Some description

Трагедія окупації

24 лютого 2022-го росіяни атакували Україну одразу з десятка напрямків. Один із головних ударів був спрямований на Київ, щоби захопити столицю й змінити владу в державі.

Ідея росіян полягала в тому, щоб захопити невеличкий приміський аеродром Гостомель і висадити там десант. Уже в перші години вторгнення його атакували не менше 40 гелікоптерів, тоді як у небі над Білоруссю кружляли великі транспортники, чекаючи сигналу. Позиції в Гостомелі займала бригада Нацгвардії з легкою зброєю, однак вони дали бій елітним російським десантникам та спеціально пошкодили злітну смугу, щоби не дати приземлитися літакам. Під час боїв у Гостомелі війська РФ знищили унікальний український літак — “Мрія”, найбільший у світі. Втім, Україна вже планує його відбудову.

Але після зриву плану російських десантників небезпека не минула. У напрямку Києва йшла 65-кілометрова колона ворожої бронетехніки. Зупинити таку силу здавалося неможливим, і росіяни були впевнені в перемозі. The New York Times цитувала наказ, який отримав один із російських військових, — йти за технікою попереду себе й дістатися Києва через 18 годин. 

 

Та агресорів зупинив героїчний опір українців. Один із ключових епізодів — підрив українцями дамби на річці Ірпінь. Вода розлилася і значно ускладнила просування окупантів. Жителі села Демидів, яке затопило після вибуху дамби, пізніше казали: “Краще хай у наших будинках буде вода, а не росіяни”.

Ворога вдалося зупинити під самим Києвом. Однак з українцями, які опинилися під окупацією, сталася справжня катастрофа. Символом цих трагічних подій стало містечко Буча в парі десятків кілометрів від столиці. Росіяни захопили його на початку березня — і наступні 28 днів окупації тепер відомі як Бучанська різанина. На вулицях і прямо у своїх домівках були закатовано й вбито сотні мирних людей. Сотні людей загинули й в інших окупованих містах і селах Київщини — у Бородянці, Ірпені, Макарові, Демидові. Подібного рівня жорстокості Європа не бачила багато десятиліть.

Київська область була звільнена Збройними Силами України на початку квітня, а розслідування воєнних злочинів Росії тривають.

Керамічна фігурка, що надихнула всю країну

Після звільнення Київщини на стіні одного з розбомблених окупантами домів у Бородянці побачили шафу. Попри те, що будинок був майже повністю зруйнований, вона вперто трималася на стіні. А на шафі стояв декоративний керамічний півник. Він миттєво став символом незламності українців, а водночас і відродив інтерес до традиційного українського промислу — Васильківської майоліки.

Завод у Василькові, де виробляли таку кераміку, колись був одним із найбільших гончарних осередків в Україні, але врешті-решт зупинився через брак коштів. Однак образ незламного півника став настільки потужним, що місцева громада вирішила відновити роботу фабрики.

Тим часом українські та іноземні митці присвятили півнику безліч творів, він з’явився на одязі й прикрасах, а в селі на Рівненщині навіть встановили йому памʼятник.

Селянка, яка вразила світ своєю фантазією

«Починалося все це так. Якось біля хати, над річкою, на заквітчаному лузі я пасла гусей. На піску малювала всякі квіти, що бачила. А потім помітила синювату глину. Набрала її в поділ і розмалювала нашу хату», — саме так розповідала про свої перші кроки в мистецтві українська художниця Марія Приймаченко. 

Вона малювала все життя — химерних звірів, сцени з сільського українського життя, орнаментальні мотиви. Ще у 1936 її творчість помітили й покликали Марію на виставку. Там фантасмагоричний космос простої української селянки так всіх вразив, що далі картини відправилися до Польщі, Франції, Болгарії, Чехії, Канади. Коли роботи доїхали до міжнародної виставки в Парижі, то отримали там золоту медаль. За напівлегендарною історією, фантазією українки був вражений великий Пабло Пікассо, а Марк Шагал так пройнявся її талантом, що й сам почав малювати схожих дивних істот. 

Величезні території Київської області вже 37 років закриті для відвідування, а майже сто населених пунктів стоять покинутими.

Чорнобиль

Площа зони відчуження — 2,6 тис. кв. км — це більше, ніж три Сінгапура.

У 1986-му тут сталася одна з найстрашніших техногенних катастроф в історії — аварія на Чорнобильській АЕС. Тоді на одному з енергоблоків стався потужний вибух, що повністю зруйнував реактор й викинув в повітря радіоактивні речовини. Це сталося через конструктивні дефекти реактора, які помножилися на помилки персоналу та загальний потяг радянської влади до рекордів: побудувати АЕС якнайшвидше, виробити якнайбільше, встигнути до святкового параду на 1 травня. Радянська влада цілком у своєму стилі вирішила приховати подію — перше повідомлення про аварію прозвучало в ефірі аж через дві з половиною доби й тривало лише 14 секунд. Про жодну небезпеку для людей там не згадувалося, а 1 травня десятки тисяч киян вивели на святкову демонстрацію. У цей день рівень радіації в столиці перевищував норму в сотні разів.

Через Чорнобильську катастрофу понад 100 тис. людей були змушені назавжди полишити свої домівки у зоні відчуження. З часом природа тут повернула своє, буквально проростаючи крізь давно покинуті будівлі. Зараз тут унікальний для планети заповідник, де мирно живуть безліч тварин. Хоча деякі ділянки зони досі несуть загрозу, тому доступ туди заборонено, деякі з них стали популярними серед туристів з усього світу. Серйозним поштовхом став серіал “Чорнобиль” від HBO, який зокрема відкрив багато правди, що приховували в СРСР.

У 2022-му Чорнобиль знову став небезпечним для людства. Територія колишньої АЕС була тимчасово окупована, а росіяни використовували на станції важку бронетехніку, що несло ризик руйнування захисних елементів навколо реактора. Лише героїзм українців вибив окупантів з Київщини, і Чорнобильська АЕС наразі знову перебуває під наглядом фахівців.

Від села на Київщині до любові сотень тисяч людей

2003-й, Велика Британія, Манчестер, 62 тис. людей заворожено дивляться, як 27-річний хлопець підходить до футбольного м’яча. Удар — і вперше за десятиліття італійський Мілан стає переможцем Ліги чемпіонів, а хлопець забезпечує собі Золотий м’яч — найпрестижнішу індивідуальну нагороду світового футболу.

Андрій Шевченко народився в селі Двірківщина на Київщині у звичайній українській сім’ї. Завдяки власному таланту він забивав найсильнішим клубам Європи, приводячи свої команди — “Динамо”, “Мілан”, “Челсі” — до перемог у чемпіонатах і єврокубках.

Шевченко давно завершив кар’єру, і вже встиг показати себе успішним тренером. Саме під його керівництвом Україна вийшла до чвертьфіналу чемпіонату Європи 2020.

Від Трипілля до ялинкових прикрас

Древня земля Київщини сповнена дивовижних пам’яток. Так, саме тут знайшли великі поселення Трипільської культури — цивілізації, яка 8 тис. років тому поширилася майже на всій території сучасної України. Протоміста на десятки тисяч людей, кераміка з візерунками та двоповерхові хати з розписаними стінами — характерні риси цієї культури. А ще археологи не знайшли жодної адміністративної споруди трипільців. Це може свідчити про високий рівень самоврядності трипільців, традицію чого на цих землях потім продовжували козаки.

А ще на Київщині є Витачів. На перший погляд, це звичайне українське село, однак насправді йому понад 1,5 тис. років. Про древній Витачів як про могутній порт на Дніпрі писали ще візантійські імператори. А ще до того, як тут виникло постійне поселення, невідомий древній народ — чи то анти, чи то готи — насипали тут настільки величний курган, що під назвою Красуха він став найвищою точкою Правобережної Київщини — 190 метрів заввишки.

Стародавнє поселення продовжує розвиватися навіть у найскладніші часи. Так, у перший день повномасштабного вторгнення у Витачеві відкрилася сучасна і модна пекарня. Взагалі-то її відкриття планували на пізнішу дату, однак довелося запускатися не до кінця готовими, щоби на волонтерських засадах випікати хліб для громади та армії.

Вторгнення змінило все і для знаменитої Клавдіївської фабрики ялинкових прикрас. Протягом двох місяців вона перебувала в окупації, однак майже одразу після звільнення повернулася до роботи. Тепер в асортименті компанії — новорічні кулі з патріотичними символами України та подякою Збройним силам України.

У 2022-му Київщина пережила страшну трагедію, однак змогла захистити власну свободу.

У 2022-му Київщина пережила страшну трагедію, однак змогла захистити власну свободу. Тепер цей край демонструє дива відновлення та підтримки. Тривають будівництва та реконструкції, а люди повертаються, щоби будувати нове життя. Київщина — живий приклад того, що добро й світло завжди перемагає зло.

Поділитись у соцмережах

Останнє оновлення статті 16.03.2023

Дивитися також

Львівська область Це — Україна

Тут ми боремося за право бути собою

Саме тут люди розуміють, як важливо знати свою історію

Харківська область Це — Україна

Тут ми боремося за унікальну культуру

Саме тут нове й традиційне поєднуються

Рівненська область Це — Україна

Тут ми боремося за кохання

Саме тут кохання має своє місце сили

Some description

You cannot copy content of this page