Київ

Київ — віковічна столиця, сучасний ІТ хаб, центр креативності та культури

Київ… ще двісті років тому Оноре де Бальзак описав його так: Вічне Місто, старовинний Рим північних земель. Споконвіку тут була одна з колисок європейської цивілізації та культури. Це — місто князів та княгинь, золотоверхих храмів, старовинних вулиць, потаємних двориків та історичних реліквій. Місто крафтових кав’ярень, музеїв, художніх галерей, гастрономічної культури та технологічних новацій.

Проте найперше Київ це — символ української незламності, відваги та єдності. Київ не лише встояв проти загарбницької агресії завдяки героїчним зусиллям ЗСУ та сил оборони, а й залишився живим серцем української культури, економіки та технологій — навіть під час війни.

Столиця стародавньої Європи, колиска ранньої демократії

Задовго до розквіту сучасний європейських держав, до того, як Шекспір писав свої сонети в Англії; до того, як Париж та Венеція стали символами високої культури, Київ був столицею однієї з найвеличніших та найбільш розвинутих держав у Європі, осередку культурних традицій і навіть витонченого мистецтва. Київська Русь бере свій початок від союзу слов’ян та скандинавів. Одна з головних історичних теорій походження назви Русь відносить її до шведських племен, що плавали Дніпром (з давньоскандинавської — “ті, що веслують”). 

Київська Русь була найбільшою та найрозвинутішою державою східної та північної Європи. Вона була центром економіки, релігії та мистецтва, збираючи мандрівників, монахів та ремісників мережею доріг та річок, що вели до цього північного Риму. Завдяки князю Ярославу Мудрому, Київ також мав кодифіковані закони набагато раніше, ніж велика кількість інших європейських держав. Хрещення Русі Князем Володимиром принесло з собою релігійні дискурси, філософію та освіту. 

Культурне та державне насліддя Київської Русі досі відчувається в Києві та по всій Україні. Від тризуба Володимира, що пережив буремні сторіччя української історії, до пам’ятників та храмів та навіть духу хоробрості й волелюбності — ми досі зберігаємо ті неймовірні надбання, що залишили нам у спадок.

Через волелюбну природу як слов’ян, так і скандинавів, традиції ранньої демократії та волевиявлення існували в Русі майже з самого початку. Віче (загальні збори міських спільнот) регулярно скликалося для поширення важливих новин та голосування за майбутні плани та рішення, що впливали на політику та торгівлю. У деяких випадках під час Віче спільноти могли навіть позбуватися місцевих правителів та обирати нових. Отже, українське самоврядування має глибоке історичне коріння.

Some description

Київ незламний, Київ відроджений

Київ пережив і подолав безліч випробувань за свою багатовікову історію. Монгольська навала, нацистська окупація, радянський терор, імперські репресії та багато іншого — це місто знає, що таке біль, хоробрість та відбудова. Проте Київ не вдалося остаточно знищити нікому. Після кожної війни, після кожної катастрофи, місто завжди відновлюється та розквітає — стає краще, аніж було. 

Під час Другої світової війни Київ був місцем двох великих битв, які значно вплинули на хід європейської та світової історії. У 1941 році німецькі війська вчинили масове бомбардування під час захоплення міста. Згодом, нацистська окупація вбила багато десятків тисяч киян. Радянські ж війська, здаючи Київ, замінували та підірвали більшість будівель на вулиці Хрещатик (до речі, найширша головна вулиця серед європейських столиць), залишивши без домівок 25 тисяч українців. У 1943 Київ зазнав подальших руйнувань під час звільнення міста від німецької армії. 

Київ завжди відбудовується та завжди стає кращим. Так було після Другої світової, так буде й знов. Навіть під час активної агресії російських загарбників, в умовах ракетних обстрілів, столиця ремонтує зруйновані будинки, енергетичну інфраструктуру та інші цивільні об’єкти. Пам’ятаючи свою історію, українці точно знають: що б не сталося, Київ та Україна вистоять і будуть жити.

Прикладом цього є вже всім відомий будинок на вулиці Лобановського висотою у 27 поверхів із сотнями квартир. На самому початку повномасштабного російського вторгнення у лютому ворожа ракета поцілила у багатоповерхівку, зруйнувавши 17 квартир та пошкодивши опорні конструкції будинку. Проте київські архітектори та будівельники прийняли виклик, почавши процес надскладної відбудови вже навесні.

Місто європейських королев

Номінально — княгиня, проте за характером та статусом — королева. Ольга Київська є, мабуть, найбільш легендарною жіночою постаттю у хроніках давньої України. Відома своїм нтелектом, хоробрістю та винахідливістю в управлінні київськими землями після смерті чоловіка, Ольга (від скандинавського “Хельга”) була майстринею дипломатії та державного управління. Не кажучи вже про її значущість як символу слов’янської та скандинавської стійкості та волелюбності. Історії про те, як княгиня Ольга справлялася із союзниками, ворогами та політичними дилемами досі вивчають в українських школах та університетах.

Більш того, Київ мав не одну прекрасну й хоробру королеву та й мав чимало зв’язків із іншими європейськими монархіями. Друга найбільш відома княгиня — Анна Ярославна, дочка Ярослава Мудрого, була дружиною короля Франції. На її честь стоять пам’ятники не тільки в Україні, а й у французьких містах Санліс та Лаон, де вона відома, як Анна Київська. 

Українські жінки завжди відігравали важливу роль у суспільстві, науці, культурі й мистецтві. Від всесвітньо відомої оперної співачки Соломії Крушельницької, до легендарної поетеси Лесі Українки, до письменниці та захисниці прав жінок Ольги Кобилянської — жіночі постаті в українській історії мали неабиякий вплив. 

Технологічний хаб Східної Європи

Протягом багатьох десятиліть Київ був містом талановитих інженерів та науковців. Сучасність додала до його технологічного профілю ще й блискавичну еволюцію ІТ індустрії. Сьогодні тут розвивається й створюється безліч сервісних та продуктових компаній, технологічних лабораторій та креативних студій. 

Один з найяскравіших прикладів того, наскільки глибоко технології інтегрувалися в сучасне українське суспільство — застосунок Дія, який докорінно змінив взаємодію громадян з публічними послугами. Відкрити ФОП, поновити водійські права, змінити особисті дані в документах — лише нещодавно це було нерозривно пов’язано з чергами та пострадянською бюрократією. Тепер — зі миттєвим логіном через BankID.

Разом із такими інструментами як Київ Цифровий, сервісами цифрових банків та інших сервісів Дія зробила ідею “суспільства у смартфоні” (так само як “держави у смартфоні” або ж “економіки у смартфоні”) абсолютно звичною для киян та українців. Хоча лише декілька років тому уявити такий рівень зручності й технологій було неможливо. 

Більш того, київські та українські новації виходять за рамки лише України. Наші продукти та сервіси продаються та втілюються у всьому світі: від всесвітньо успішного Grammarly з офісом у Києві, до імплементації Дії в інших країнах (Естонія вже тестує свій аналог під назвою mRiik, і це — лише початок). Символічно, що тисячолітній герб Володимира Великого увійшов у 21 століття цифровим логотипом Дії завдяки українській креативності та професіоналізму.

 

Найглибше метро в світі, унікальна архітектура

Київське метро — найстаріше у Європі, засноване понад 70 років тому. Воно містить найглибшу станцію метрополітену у світі — Арсенальну, розташовану на глибині 105 метрів під рівнем вулиці. Станція ж Золоті Ворота визнана багатьма рейтингами та виданнями (напр. британським The Daily Telegraph) як одна з 10 найкрасивіших підземних станцій у світі. На Золотих Воротах можна знайти понад 80 цінних історичних мозаїк, шо зображують історію України та Київської Русі.

Київська архітектура — унікальний історичний скарб. Від реконструйованих пам’яток середньовіччя до прикладів архітектури Арт Нуво 19-20 сторіччя (таких як Будинок з Химерами), українська столиця є справжньою знахідкою для будь-кого, хто цінує розмаїття стилів та поєднання сучасності з давниною. Це місто дихає історією та творчою містикою.

Пам’ять Революції Гідності

Революція Гідності має особливе місце у серці кожного українця. Цей значущий етап в сучасній історії України остаточно затвердив наш національний вибір європейського цивілізаційного шляху, нашу боротьбу з авторитаризмом, за суспільний прогрес та людські права. Київські вулиці завжди пам’ятатимуть героїзм Небесної Сотні та кожного, хто обороняв або підтримував протестний рух на Майдані Незалежності.

Сувора зима 2013-2014 років також розвіяла усі сумніви щодо нашої несумісності з кривавою диктатурою та агресією російського режиму, що не зміг пробачити українцям їх вибір, їх свободу та гідність. Революція Гідності назавжди залишиться моментом кристалізації національної свідомості та громадянської позиції. А легендарні постаті Майдану житимуть вічно у київських меморіалах та в серцях киян та українців. 

Зелене місто, місто котів (та собак)

Відоме багатьом як місто парків, дерев та зелені, навесні та влітку Київ перетворюється на смарагдовий океан флори. Каштани, акації та навіть японські сакури цвітуть, наповнюючи вулиці та проспекти квітковими ароматами. Київ – єдине європейське місто, що має у своїх межах національний природній парк (Голосіївський). Більш ніж 18 квадратних кілометрів лісової території, що в активному використанні, доступна киянам не покидаючи міста. До речі, найстаріше дерево у Києві – дуб Вільгельма Крістера, якому від 600 до 700 років.

Не лише флора, а й фауна процвітає у Києві, адже це – друге місто у світі за співвідношенням котів до людей! Сім з половиною мільйонів пухнастих улюбленців мешкають в домівках та на вулицях Києва. Що цікаво, така велика кількість можлива й тому, що містяни мають за звичку (чи то культуру) підгодовувати цілі родини вусатих представників сімейства котячих, що мешкають невеличкими спільнотами навколо будинків. 

Собак у Києві полюбляють не менше за інших домашніх тварин. Війна продемонструвала (сотнями відео й фото), що українці готові рятувати не тільки власні життя, а й захищати усіх живих істот, за яких несуть відповідальність. Важкі часи випробовують нашу людськість, проте Україна з гідністю проходить ці випробування.

Місто великих людей, ідей та винаходів

Десятки технологічних новаторів та артистів жили та творили в Києві, поширюючи свої ідеї в інші країни та культури. Євген Патон, відомий як “батько зварювання”, був київським інженером, що революціонізував практику будування мостів та масивних конструкцій. Голлівудська зірка Міла Йовович, чия мати працювала у легендарній Кіностудії ім. Довженка, і досі активно підтримує Україну (та й чудово співає українські пісні!). Народжений у Києві Володимир Горовиць, володар 25 нагород Ґреммі, і сьогодні вважається багатьма найкращим піаністом у сучасній історії людства.

Вуличне мистецтво, кава, гастрономічна культура

Київська гастрономічна та кавова культура – не просто туристично привабливий аспект столиці, а й справжня частина київської айдентики та гордість кожного киянина. Це місто найкреативніших та найбільш відданих послідовників кулінарного мистецтва, рестораторів та майстрів джезви. Київські ресторани останніми роками вражали найбільш вибагливих туристів своїми професіоналізмом та й навіть під час війни продовжують радувати киян гастрономічними шедеврами (ще й активно підтримують ЗСУ). 

Самі ж кияни (принаймні їх чималий відсоток) не уявляють свій ранок без чашки запашної кави, звареної в одній з сотень київських кав’ярень… адже цей напій та його культура розквітли в Києві на фоні “кавового буму”. Українська столиця також відома своїм вуличним мистецтвом: десятки муралів, створені художниками зі всього світу, прикрашають як потаємні дворики, так і висотні багатоповерхівки. 

Столиця концертів, фестивалів та яскравих подій

Сповнений ентузіазму, гостинності та позитивної енергії, Київ вже неодноразово доводив що є ідеальним місцем для проведення міжнародних музичних та розважальних подій та фестивалів. Від улюбленого киянами ATLAS Weekend до фіналів Євробаченням — столиця обожнює яскраві креативні свята й концерти.

Чи то під час Ukrainian Fashion Week, чи під час розіграшів футбольних чемпіонатів, чудова погода літнього міста та атмосфера теплих київських вечорів ніби спеціально створені для життя в яскравих фарбах творчості й розваг. Ми всі мріємо про той час, коли Київ знову відкриє свої двері для міжнародних подій та працюємо на збереження його краси та гостинності. 

Символ майбутньої перемоги

Київ – неймовірно древній. Київ – завжди молодий. Київ приймає кожного, хто приходить до нього з відкритими серцем. Це місто дизайнерів, програмістів, істориків, лікарів, військових, поетів, інженерів. Це – домівка давніх легенд та сучасних технологій, символ духовної стійкості та відваги. Київ пережив війни та вторгнення й розквіт знову. Київ – це ми. Київ – це Україна.

Ось чому ми встоїмо. Ось чому ми переможемо.

Поділитись у соцмережах

Останнє оновлення статті 27.02.2023

Статтю створено за участі Волинського історичного центру імені Івана Франка

Дивитися також

Закарпатська область Це — Україна

Тут ми боремося за неймовірну природу

Саме тут людям захоплює подих від краси

Луганська область Це — Україна

Тут ми боремося за наш суверенітет

Саме тут люди безстрашно захищають свою Батьківщину

Харківська область Це — Україна

Тут ми боремося за унікальну культуру

Саме тут нове й традиційне поєднуються

Some description

You cannot copy content of this page