Закарпатська

Закарпаття: файна мова, географічний центр Європи та столітні винні традиції

Закарпаття – регіон на Заході України. Тут у кожного є своя говірка, але й спосіб порозумітися – також. Тут величні замки, але й міста – “під масштаб людини”. Тут люди роблять те, що подобається та захищають те, у що вірять. А в погребах зберігають те, що розкоркують у день перемоги. 

15 березня 1939 року в Хусті проголосили створення Карпатської України. Перший випадок збройного опору планам Гітлера. Третя спроба відновити суверенітет України у 20 столітті. Декілька місяців автономії, пару днів незалежності. 

Та значення події для України та світу – величезне. Своєю стійкістю місцеві українці продемонстрували, що їхня земля — саме українська. Що вони боротимуться, навіть коли угорські війська вже під містом. Що ми й зараз будемо захищати незалежність зі зброєю в руках, до повного відновлення територіальної цілісності України.

Своєю стійкістю місцеві українці продемонстрували, що їхня земля — саме українська.

Торт, сакури та підземні ходи

Ужгород та Мукачево постійно змагаються, хто кращий. Але обидва міста варті уваги.

Ужгород близько до багатьох європейських столиць і дістатися звідси до них швидше, ніж до Києва. Не дивуйтесь, якщо за один день почуєте тут п’ять різних мов.

Різні епохи у житті Ужгорода мали свій вплив на архітектуру міста. Та все ж це місто, побудоване під масштаб людини. Пропорції, поверховість будинків та ширина вулиць зроблені з думкою про тих, хто тут живе. У час війни це нікуди не зникло – зараз містяни допомагають всім, хто був змушений покинути свій дім. Не лише місцем чи речима, а й корисними ініціативами. Наприклад, створили першу кав’ярню-пральню, творчий штаб для дітей, гуманітарну “шафу” з одягом.

Такі прості речі допомагають відчути звичне життя – як-от прогулятись алеєю сакур, яка є найдовшим райським садом у Європі – дерев там близько 2 тис. Або посмакувати врешті тортом “Ужгородський” – на основі печеного безе з фундуком та мусового крему, а зверху прикрашеним зображеною пам’яткою архітектури. Цей торт винахід сім’ї Штефаньо та справжня легенда міста.

Чи вийти на прогулянку до Ужгородського замку, що є найдревнішою і найціннішою історико-архітектурною будовою міста. Замок побудували на високій горі вулканічного походження, що нависає над річкою Уж. Муроване укріплення звели у 13 ст. на місці давньоруського городища. До речі, Ужгородський замок зберіг свою регулярну п’ятикутну конфігурацію плану – п’ять загострених бастіонів з оборонними стінами. У замку всього лише два поверхи, це не витончена споруда – справжня фортеця, що бачила чимало битв та облог. У підземеллях, звісно, є в’язниця та кімната для тортур. Але що зацікавить ще більше – це ціла система таємних ходів, деякі з них вже й не розгадають ніколи. А один із ходів начебто веде до іншого замку — Невицького.

 

Кожне сільце має своє слівце

Перше, що ви можете почути про Закарпаття – це історії про мову. Так, у Закарпатській області свій діалект. Але це не просто історія, це регіон багатьох людей, які цю мову сформували: українці, роми, угорці, євреї, румуни, словаки, чехи.

Закарпаття багато століть було на перетині кордонів. Тож місцевий діалект – “дифузія” мов, взаємозбагачення. Власне, він сформувався у 18 столітті – коли всі ці діалектизми були письмово зафіксовані та коли в різних країнах утворилися сучасні літературні мови. Це все про те, наскільки розмаїтою є України. Говірка закарпатців спонукає їздити в різні куточки регіону й переконатись у тому. 

Закарпатці відомі не лише словами, а й діями. Ви точно бачили фото цього захисника., Федір Шандор – викладач з окопів. 3 початком повномасштабного вторгнення приєднався до лав ЗСУ, а як відновили навчання в Ужгородському національному університеті, він продовжив курс і читав лекції з окопу під звуки вибухів. 

Some description

Непереможний замок

У ландшафті Мукачева одразу видно замкову гору з Паланком. Як на долоні. Замок – цінна історична та військово-архітектурна пам’ятка Закарпаття 14–16 ст. Розташований на горі вулканічного походження заввишки 68 м та площею 13 930 м кв.

Природа зробила цей замок непереможним. За всю історію існування його жодного разу не змогли підкорити у відкритій та чесній боротьбі. Навіть коли замок був ще дерев’яним, його впродовж 50 днів намагався захопити половецький хан Кутєшко. Замок відбивав не одну потужну атаку ворога, а стіни витримували багаторічні облоги. 

Мукачево та найближчі райони ще можна роздивитись з невеликої гори Ловачки. Гора вулканічного походження, має 297 м та може похвалитись найбільшим знайденим укріпленим поселенням кельтської культури в Україні. Так, це ті самі кельти, яких ми добре знаємо з британської історії.

Масарикова колонія та центр лозоплетіння

Є на Закарпатті таке місто – Хуст, де розташований житловий квартал з невеликими будиночками, вкритими гостроверхими дахами. Це і є Масарикова колонія – містечко житлових родинних будинків, спроєктоване та побудоване празьким бюро Freiwald-Böhm. Квартал названий на честь першого президента Чехословацької республіки – Томаша Ґарріґа Масарика. Це типовий взірець урбаністичної концепції міста-саду.

Йдемо далі? Біля Хуста знаходиться село Іза – центр лозоплетіння. Здається, чого б воно тут – а це все завдяки річці Ріка, де лоза дуже добре росте. Плетуть лозу цілий рік. Весною і восени заготовляють лози, а зимою виготовляють вироби. Більшість готових виробів майже в кожному дворі висить просто на парканах, тому роздивиться можна точно все і вибрати собі Великоднього кошика.

Згуртованість — ще одна особливість Ізи. Все село займається однією справою і ніхто не конкурує. Живуть, як громада – обмінюються досвідом, допомагають, діляться власними секретами та переймають один від одного навички й техніки плетіння. А разом із тим – історії про те, як же з’явилося лозоплетіння в Ізі.

Взагалі згуртованість – це те, що ще більше проявилось в людей від початку війни. Не лише на Закарпатті. Війна стала критичною точкою, що об’єднала українців довкола спільних цінностей. Українці спільно обрали європейський шлях – 87% виступають за вступ в ЄС. І вірять, що перемога буде!

Ревіталізація замку

У 2019 році в Сент-Міклоші на замовлення влаштували «Ігри престолів». Це як?

Трошки передісторії. Художник з Мукачева Йосип Бартош майже 20 років тому взяв середньовічний замок Сент-Міклош у безкоштовну оренду. Взяти досвід реставрації та розпису пам’яток архітектури за кордоном, додати ініціативності – будь ласка, руїна перетворюється на потужний культурний осередок.

75% замку було в аварійному стані. Радянська влада занедбала територію замку, перетворивши в автобазу та казарми. Йосип з дружиною Тетяною відновлюють все, влаштовують лицарські турніри та дають базову гуманітарну освіту місцевій молоді.

А тепер ближче до влаштованої гри «Ігор престолів». Коли подружжя митців розчищали територію автобази, один гараж все ж вирішили залишити – його форма і пропорції нагадували базиліку IV століття. Гараж назвали “храм Аполлона” і власне там відбувся фінальний бал за участі триметрового дракона. Сценаристи готувалися до цієї гри два місяці. Мукачівський палац був замком Ланістерів, а Сент-Міклош — Старків.

Гонорари після ігор дозволили відновити ще одну з кімнат замку й впорядкувати парк.

Знамениті місця

На Закарпатті є все, щоб відпочинок на природі сподобався кожному.

Драгобрат – найвисокогірніший гірськолижний курорт України, розташований на висоті 1400 м над рівнем моря. Водоспад Шипіт з “лисими” горами, які вкриті лише чорничними кущами. Озеро Синевир – найбільше гірське озеро України, розташоване високо в горах, його ще цілком виправдано називають Морським Оком. Мінеральні води Сваляви, які п’є вся Україна.

Географічний центр Європи. Біля Рахова знаходиться село Ділове, яке з 1887 року вважають центром Європи.

Традиції, що пережили сухий закон

На Закарпатті приблизно 4 тис. га виноградників. Тут збереглися традиції виноробства, які пережили навіть радянські часи. На одній вулиці може бути до 40 винних підвалів – місцеві родини роками займаються цією справою.

Деяким родинним підвалам – 400 років. Радянська влада нищила їх разом з виноградниками, щоб ніхто не мав доступу до виносховищ та не займався виноробством у час сухого закону. Зносили виноградники 150-річної лози. Усе це також стало причиною занепаду бондарства.

І зараз відбувається те саме. Росія цілеспрямовано нищить промисловість України, а на відновлення можуть піти десятки років. Крім впливу на економіку, це ще й серйозно гальмує розвиток багатьох індустрій. Повномасштабна війна, розв’язана Росією, спричинила падіння ВВП України на рівні 30,4% у 2022 році, це найгірший результат з 1991 року, коли Україна відновила незалежність.

Закарпаття

У центрі міста Рахова стоїть бронзовий гуцул і підпис нам багато каже: “Знаймо – хто’смо”. Напевно, цей пам’ятник дуже точно описує волю та характер українців і відповідає на це одвічне питання “хто ми є”. Ми є українці. Українці з різних регіонів, з різними говірками, та навіть різних віросповідань – але ми завжди знаємо “хто’смо”.

 

Поділитись у соцмережах

Останнє оновлення статті 16.03.2023

Дивитися також

Сумська область Це — Україна

Тут ми боремося за гідність

Саме тут люди ніколи не дозволять її забрати

Донецька область Це — Україна

Тут ми боремося за мир для всього світу

Саме тут люди давно дізналися, що означає, коли його забирають

Полтавська область Це — Україна

Тут ми боремося за можливість створювати

Саме тут люди здавна винаходили нове

Some description

You cannot copy content of this page