Запорізька

Запоріжжя: козацький край креативності, промислової потужності й видатних людей

Запорізька область знаходиться майже в самому центрі України. Не дивно, що саме цей край був в епіцентрі масштабних історичних подій. А ще у всі епохи Запоріжжя народжувало неймовірних людей, які боронили свободу, рятували людей чи підкорювали світові подіуми. Зараз Запоріжжя вчергове в епіцентрі подій — область знаходиться під постійною загрозою з боку російської армії, а частина її досі в окупації. Втім, досвід показує, що свобода на цих землях обов’язково переможе.

Місто вільних людей

Запоріжжя — давній козацький край. А козаки — це не тільки видатні воїни, а й майстри креативних підходів. Наприклад, є легенди, що свої човни-чайки вони навіть вміли переробляти на своєрідні підводні човни, щоби зненацька атакувати ворога.

Сучасні жителі Запоріжжя зберегли й вільнолюбство, і креативність. До повномасштабного вторгнення місто жило активним культурним життям. Тут проходив великий музичний фестиваль Khortytsia Freedom. Локальні культурні ініціативи постійно влаштовували заходи у місцевому коворкінгу Edison space, Центрі молоді та різних майданчиках та кафе. Розвивалася стендап-сцена, а молодь створювала власні локальні медіа та форуми. 

Втім, після початку повномасштабної війни більшість цих ініціатив або закрилися, або перекваліфікувалися на хаби для переселенців та центри гуманітарної допомоги. Однак немає сумнівів, що після перемоги Запоріжжя знову стане одним із найбільш динамічних та активних міст України.

Some description

Легендарні воїни України

Хоча пращурів предтечу козаків можна знайти ще серед бродників та берладників, які жили в південній частині України у 12-13 ст., однак все ж перша згадка саме про козацтво датується 1492 роком. Як політична сила козацтво почало формуватися у 16 ст. Серцем цих вільних воїнів була Січ — фортеця з адміністративним і військовим центром. І так сталося, що сердець цих було багато. Різноманітні обставини змушували змінювати розташування Січі, тож загалом їх було як мінімум вісім.

З часом козацтво з натовпу хуліганів переросло в потужну військово-політичну організацію. 

А за кілька десятиліть козаки взагалі вибороли собі офіційну незалежність і сформували унікальне державне утворення — Військо Запорозьке. Його жителі обирали собі голову держави — гетьмана, а також старшину війська. Під час цих виборів кожен козак мав рівну кількість голосів. Разом з іншими чинниками ці демократичні практики виховували в українців почуття індивідуалізму та сподівання, що думку громадян поважатимуть. 

Слава про могутніх воїнів поширилася настільки, що козаків навіть кликали на допомогу в європейських війнах. Втім, козаки не тільки воювали. Ще у 1710-му один із гетьманів — Пилип Орликсклав документ, який часто називають першою Конституцією в історії. У документі були прописані поняття «вільного народу», основи демократії та правосуддя, антикорупційні та соціальні засади.

На жаль, мали козаки і свої поразки. Наприклад, після розгрому шведів та знаменитого гетьмана Івана Мазепи під Полтавою московський цар наказав знищити Запорізьку Січ. Тоді козаки пішли й за звичкою збудували нову. Її знову зруйнували, а козаки знову збудували нову. І лише 1775 року Запорізька Січ була знищена царизмом остаточно. Майже остаточно. Бо козаки знову не здалися — вони переселилися на територію сучасної Румунії, де заснували Задунайську Січ, яка в тій чи іншій формі існувала майже до кінця 19 століття.

Своєрідним нащадком козацького духу можна вважати Нестора Махна, який на початку 20 ст. організував на Запоріжжі унікальне анархістське державне утворення.

Ну а на запорізькому острові Хортиця тепер є цілий комплекс, присвячений козакам: курені, гончарня, корчма, кузня, арсенал. У центрі цього комплексу — велика площа, Майдан, на якому колись давно козаки приймали рішення — зокрема рішення бути вільним народом, який ніколи не скориться перед злом.

Кораблі, що стали видовищем

Є на Хортиці й ще один музей — судноплавства. Це простір з унікальними експонатами — найбільшою в Україні колекцією якорів та справжніми старовинними кораблями, які ентузіасти підняли з дна.

Серед експонатів бригантина, якій 300 років, козацькі човни чайки, дюбель-шлюпка, байдак. Щобільше, фахівці музею планували розширення колекції. Так, вони планували підняти з дна скіфський моноксил — човен, видовбаний із цілого стовпа дерева. Це один із найдавніших човнів, що зберігся на планеті, адже йому майже дві з половиною тисячі років. Однак повномасштабна війна зірвала всі плани.

Видатним дослідникам тепер доводиться думати не про відкриття світового масштабу, а про виживання. Хортиця щонайменше тричі опинялася під ракетними ударами, хоча жодних військових чи стратегічних об’єктів тут немає. 

Засновник козацтва, лікар мільйонів і висока мода

В історії Запоріжжя було чимало видатних особистостей. Скажімо, із зародженням козацтва часто пов’язують українського магната Дмитра “Байду” Вишневецького — вважається, що замок, який він побудував у Запоріжжі, став прототипом Запорозької Січі. Байда дійсно був досить цікавою особистістю, який встиг пофрілансити на багатьох правителів різних земель. Зокрема на турецького султана Селіма II, який врешті змінив милість на гнів і стратив Байду в 1564-му.

До речі, султан був сином Роксолани — однієї з найвпливовіших жінок в історії Османської імперії, меценатки та філантропки. Хоча починала своє життя вона не як Роксолана, а як Анастасія Лісовська — бо це українка, яку викрали для гарему. Втім, з долею однієї з дружин вона не змирилася, і набула такої значущості, що цей період в імперії називають жіночим султанатом.

Пов’язана з Запоріжжям доля і ще однієї важливою для світу людини. Як можна врятувати десятки мільйонів людей? Ну, скажімо, винайти ліки проти смертельної хвороби! Саме так і зробив Володимир Хавкін — причому двічі.

Об’єктом своїх досліджень українець обрав холеру. Через кілька років роботи Хавкін проводить унікальний експеримент — випробовує препарат проти хвороби на самому собі. Дослід виявився успішним. Настільки, що в наступні роки Хавкін особисто врятував від холери щонайменше 42 тис. осіб, зокрема особисто вакцинував Махатму Ґанді. А у 1896 лише за 3 місяці він розробив і ліки проти чуми. Обидві вакцини українського вченого у модернізованому вигляді застосовують і досі.

Якщо Хавкін прямував до своєї мети цілеспрямовано, то Юлія Ратнер прийшла до успіху випадково. 

Коли їй було лише 15, вона підробляла роздачею флаєрів розплідника мейн-кунів. Одного разу її керівниця поїхала віддавати кота і випадково дізналася, що клієнтка — власниця модельної агенції. Про всяк випадок вона показала фото Юлії, і вже за кілька хвилин Ратнер дзвонили з агенції. Далі ще один щасливий збіг — на одному з перших показів дівчини у Львові опинився представник великої світової агенції Elite Paris. І ось вже дівчина-підліток із Запоріжжя стає обличчям знаменитого італійського бренду Valentino. Далі — співпраця з найбільш статусними домами моди Європи, ювілейна обкладинка Vogue UA і покази в Парижі, Мілані, Нью-Йорку, Римі та інших епіцентрах світової моди. Шлях до яких почався із котів, флаєрів і, звісно, Запоріжжя.

Промисловість, що змінила все

Запоріжжя — один із головних промислових центрів України. 

Та й не тільки України, місцеві заводи і на світовому рівні серед найбільших у своїй сфері. “Мотор Січ” виготовляє потужні двигуни для літаків та гелікоптерів, Запорізький автомобілебудівний виробляє власні машини та Opel і Daewoo, а в металургії виділяються «Запоріжсталь», Титано-магнієвий комбінат, Завод феросплавів, Алюмінієвий комбінат, Ливарно-механічний завод. Та найбільш вражаючим символом промислової потужності Запоріжжя, вірогідно, є ДніпроГЕС, який змінив сам рельєф місцевості.

Століттями велична ріка Дніпро була суднохідною тільки до краю, де зараз знаходиться Запоріжжя. Далі на шляху ставали страшні пороги — кам’яні скелі у воді, які перетворювали течію величної ріки на дещо смертельно небезпечне. Власне, сама назва Запоріжжя українською означає “те, що знаходиться за порогами”.

Однак у 1927 році почали будувати ДніпроГЕС. Колосальну гідроелектростанцію, яка мала змінити й річище Дніпра, і життя тисяч людей. Уже в 1931 році рівень води почав підійматися, затопивши перші пороги, а в 1933 й останні з них опинилися на глибині кількох десятків метрів.

Проте подібні великі проєкти завжди мають іншу сторону медалі. Під час будівництва ДніпроГЕСу затопило ділянку площею кілька сотень квадратних кілометрів, зокрема півсотні різних селищ. Тисячі людей були змушені покинути місця, де жили вони та їхні предки, а все, що було цінним для них, опинилося на дні.

Те, що долі людей ніколи не мали особливого значення для тоталітаризму, видно й з подальшої долі ДніпроГЕС. Під час Другої світової греблю підірвали самі радянські солдати. 

Тридцятиметрова хвиля вдарила і по німецьких військах, і по своїх бійцях, і по мирних жителях. Достеменно невідомо, скільки людей тоді постраждали, але деякі оцінки говорять навіть про сто тисяч людей. Згодом ДніпроГЕС знову підірвали вже німці, і до роботи гребля стала знову лише у 1947-му — 250 метрів бетону в довжину і 50 у висоту, які перегородили одну з найбільших річок континенту.

Ще один потужний промисловий об’єкт регіону переживає найстрашніші дні прямо зараз. Запорізька АЕС — найбільша в Європі й одна з трьох найбільших у світі. 

За рік повномасштабної війни цей стратегічний об’єкт кілька разів обстрілювали росіяни, несучи загрозу катастрофи світового масштабу. На початку березня російська армія захопила АЕС, після чого Україна й міжнародні наглядові органи втратили контроль над ситуацією. Загроза катастрофи лишається надзвичайно актуальною — росіяни замінували територію і заявили, що “тут буде або російська земля, або випалена пустеля”.

Геологія, антропологія й археологія в одному дивовижному місці

Посеред запорізьких степів знаходиться одна з найзагадковіших пам’яток людства — Кам’яна могила. Для геолога це рештки покладів від Сарматського моря, яке існувало тут 14-12 млн років тому. Для перехожого — камені химерної форми, що лежать на “подушці” із жовтого піску. А от для антропологів і археологів це справжнє диво.

На території Кам’яної Могили знайшли вже кілька тисяч стародавніх наскельних зображень. Перші з них відносять до періоду 20 тис. до н.е., а найновіші — Середньовіччя. Це єдине місце в світі, де на невеликій площі стільки малюнків такого широкого історичного діапазону. Десятки тисяч років люди приходили сюди, аби провести загадкові ритуали й лишити по собі пам’ять — видряпаний на камінні малюнок. Серед зображень Кам’яної могили — люди, дикі та свійські тварини, дракон, численні символи дерева життя, незрозумілі письмена. 

Увесь комплекс перебуває в попередньому списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Однак наразі Кам’яна могила перебуває на тимчасово окупованій території. Ще навесні 2022 року повідомлялося, що росіяни замінували територію археологічної пам’ятки.

Запоріжжя — край з віковічною історією

Вона дивовижним чином поєднується з молодіжним духом та креативністю. І вся історія Запоріжжя мала б натякати, що зі злом сюди краще не приходити. Однак сьогодні цей регіон знову опинився під ударом. Немає сумнівів, що в підручниках майбутнього будуть розповідатипро чергову перемогу над страшним ворогом, а люди Запоріжжя знову повернуться до свободи, креативності й мирного життя. 

Поділитись у соцмережах

Останнє оновлення статті 16.03.2023

Дивитися також

Київська область Це — Україна

Тут ми боремося за наші мрії

Саме тут ніщо не може зупинити людей, щоби їх втілювати

Кіровоградська область Це — Україна

Тут ми боремося за нашу землю

Саме тут вона дарує їжу для всього світу

Закарпатська область Це — Україна

Тут ми боремося за неймовірну природу

Саме тут людям захоплює подих від краси

Some description

You cannot copy content of this page